Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Pražské jaro 2020 online

Pražské jaro exkluzivně u vás doma   
Od 18. 5. 2020 nabídne síť českých center významný hudební festival on-line do celého světa

 

Pražské jaro je festivalem klasické hudby s nejdelší tradicí v České republice. Jubilejní 75. ročník jej řadí v celosvětovém měřítku k festivalům s největší historií. Na české hudební scéně doposud nemá srovnání ani co do počtu koncertů. Letošní ročník probíhá bez živé účasti diváků. Jak ovšem poznamenává jeho ředitel Roman Bělor:  „Pražské jaro vám ještě nikdy nebylo blíž. Poprvé v pětasedmdesátileté historii můžete zažít všechny festivalové koncerty zvukem i obrazem u Vás doma.“ 

Česká centra se pro letošní ročník stala spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR Partnerem festivalu pro zahraničí. Celá síť českých center bude v průběhu trvání Pražského jara prezentovat a sdílet program festivalu včetně jednotlivých vystoupení a koncertů zahraničním divákům prostřednictvím svých webových stránek a sociálních sítí v daném teritoriu.

 

Generální ředitel Českých center Ondřej Černý k letošní spolupráci uvedl:  „Je pro nás ctí a potěšením ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR zprostředkovat zážitek z koncertů letošního Pražského jara, tohoto rodinného stříbra české kultury, tisícům diváků na celém světě!“. 

 

Jedenáct koncertů bude živě přenášeno z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Společným zahajovacím koncertem sítě Českých center bude vystoupení Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse z Pražské křižovatky v pondělí 18. 5. ve 20:00. Zazní zde program  zahrnující skladby J. S. Bacha, J. D. Zelenky, G. F. Händela.

Pro prezentaci letošního on-line ročníku festivalu vznikl speciální video rozhovor Ondřeje Černého s ředitelem festivalu Romanem Bělorem. Diváci se v něm dozvědí, co znamená pro ředitele Pražského jara (ne)rušení  živých koncertů a jejich přesun do kyberprostoru, jak osobně  vnímá současnou situaci, nebo co pro něj znamená partnerství  s Českými centry.

Třebaže se jedná o přímé přenosy, o unikátní hudební zážitek nezůstanou ochuzeni ani diváci ze vzdálených destinací s větším časovým posunem. Prostřednictvím webových stránek www.festival.cz bude možno v záznamu zhlédnout živá vystoupení ještě dva týdny po jejich průběhu.

Oficiální TZ festivalu: https://festival.cz/wp-content/uploads/2020/04/Pra%C5%BEsk%C3%A9-jaro-TZ-07-nov%C3%BD-program-FINAL-CZ-a-EN-v2.pdf