Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Pražské jaro – již 71. ročník světoznámého festivalu

19. 1. 2016: Pražské jaro je nejznámější festival klasické hudby v České republice a v roce 2016 se koná již 71. ročník. Tento světoznámý svátek klasické hudby každoročně přitahuje do Prahy nejenom diváky z celého světa, ale také legendární hudebníky, dirigenty či zpěváky. Pražské jaro, které se bude konat od 12. května do 4. června 2016, přivítá 98 hudebních těles a sólisty z 23 zemí světa.

Jubileum 1946 – 2016 připomene zahajovací koncert festivalu ve čtvrtek 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Tradiční Má vlast Bedřicha Smetany se rozezní pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho v podání České filharmonie, která stála v roce 1946 u zrodu festivalu.

Páteř programu tvoří tradičně velká jména světové hudební scény a špičkové orchestry: Daniel Barenboim & Staatskapelle Berlin, Gil Shaham & Singapore Symphony Orchestra, Maurizio Pollini, Andreas Scholl & Collegium 1704 a další.

Specialitou ročníku 2016 je důraz na hudbu pobaltských národů a úvod do tříletého cyklu zaměřeného na hudební produkci Španělska a Latinské Ameriky. Přijedou vynikající zástupci těchto regionů. Diváci milující exotiku se mohou těšit na dvě hodiny výjimečné podívané, kterou nabídne Shanghai Kunqu Opera Troupe. Ta se v roce 2014 stala vítězem celostátní čínské soutěže v interpretaci tradiční opery Kunqu. (CzechTourism)

O festivalu:

První pokusy snahy pražské hudební veřejnosti včetně německy hovořící menšiny o pořádání každoročních hudebních slavností se datují do 19. století, ale je to až na jaře roku 1904, kdy se uskutečnil první památný Český hudební festival, na němž se podílela i Česká filharmonie. Když v roce 1946 slavila Praha a spolu s ní celá Československá republika první výročí ukončení válečného konfliktu, zrodil se současně s oslavami 50. výročí založení České filharmonie Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.(O festivalu)

Kdy: 12. 5 – 4. 6. 2016

Kde: Praha

Program festivalu ke stažení ZDE