Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Na uměleckou rezidenci/festival do Belgie? Právě teď!

Pokud aktivně tvoříte a máte zájem vyjet na rezidenční pobyt do Belgie, účastnit se stáže či přihlásit svůj film na filmový festival, nabízíme vám to nejzajímavější z výzev. V případě potřeby asistence jazykové či administrativní se obracejte na email ccbrussels@czech.czSouhrnný seznam všech rezidencí v Bruselu a Flandrech (Vlámská vláda) ZDE.
Souhrnný seznam všech rezidencí ve Valonsku zde.
Ixelles - městská část

Městská část Ixelles (nizozemsky Elsene) historicky patří ke kolébce secese a art deco, na jejím území se nachází tradiční ateliéry i umělecké školy, zároveň je polovina obyvatel cizího původu a nachází se zde i část EU institucí. Městský odbor kultury proto vyhlašuje výzvu k rezidencím pro evropské umělce. Ateliéry budou k dispozici v nově zrekonstruovaných budovách, sloužících i jako nízkoprahové byty. Celá výzva (v angličtině) ke stažení zde:

 

BUDA residence

Umělecké centrum v Kortrijku nabízí možnost residence pro osoby, které se zajímají o múzická umění. Hlásit se můžete s propracovanými divadelními představeními, ale i jednoduchými studijními anebo výzkumnými pracemi. Pro přihlášení stačí odpovědět na několik otázek. Centrum nabízí divadelní prostory, studia na koušení a know-how třeba pro psaní přihlášek anebo sestavování rozpočtu. V průběhu roku máte možnost přihlásit se na čtyři různé termíny.

Více informací zde

Passa Porta - literární resience

Residence v Bruselu na čtyři až osm týdnů pro spisovatele nabízí literární dům Passa Porta. K dispozici bude prostorný apartmán, týdení příspěvek, počítač, připojení na internet a tiskárna.  Na residenci je možné se přihlásit kdykoliv během roku, zájemci musí zaslat své CV, motivační dopis a popis projektu na kterém by pracovali během pobytu v Belgii na residences@passaporta.be. Vybraní autoři budou vyhlášení v červnu a prosinci. 

Více informací zde: https://www.passaporta.be/en/in-residence/foreign-authors

WIELS

Centrum současného umění nabízí rezidence (většinou k dispozici ve velkém časovém předstihu), kontakt:  http://www.wiels.org/en/residencies/.

WORKSPACE

..nabízí rezidenční prostory pro umělce libovolného zaměření, a to s termíny přihlášení 1. 3. 2020 na rezidence od 1. 10 2020 do 1. 3. 2020 (délka jeden až dva týdny minimálně) a 1. 10. na rezidence od 1. 3. 2021 do 1. 10. 2021. Workspace nabízí POUZE prostory, nenabízí finanční příspěvek, ani produkční asistenci. Pro zahraniční umělce však nabízí ubytování. Více informací najdete zde: https://www.workspacebrussels.be/en/apply-for-residency

HECTOLITRE

Umělecký prostor a bývalý swingers klub v městské části Marolles je využíván jako prostor pro rezidence vizuálních umělců. Na konci roku 2019 zde proběhla konference Jakuba Šimčíka. Otevřené výzvy najdete zde

BRUSSELS JAZZ WEEKEND

Open-air festival, který během posledního květnového víkendu tradičně láká tisíce diváků. Koná se v Bruselu na různých místech (historický Grand-Place, Place du Sablon nebo Place de Luxembourg před Evropským parlamentem). Hudba pokrývá jazz, swing, elektro, fusion... a další styly. Kapely mají možnost se přiíhlásit přímo přes formulář ZDE. V minulosti ve spolupráci s Českým centrem na festivalu vystoupili např. Vilém Spilka Quartet nebo Grand Bohemia Trio. 

Více o festivalu: www.brusselsjazzweekend.be

Le BOSON

Divadelní prostor, kde intimita hraje hlavní roli - to je Le Boson, divadlo v Ixelles. Pokud jste divadelník, zde jsou informace k přihláškám k rezidenci v tomto bruselském prostoru v roce 2020.

Dalšími možnostmi, které jsou otevřeny  celoročně, jsou:

Divadlo, opera – WALPURGIS – více informací zde.

Tanec, divadlo, performance – Destelheide – více informací zde.

Výtvarné umění a grafika – Frans Masereel Centrum – více informací zde.

Výtvarné umění, fotografie, grafika, tanec, divadlo – HET ENTREPOT – více informací zde.

Výtvarné i scénické umění, tanec – Work Space Brussels – více informací zde.

BRUSSELS SHORT FILM FESTIVAL 2020

Mezinárodní festival krátkých snímků přijímá so soutěže filmy (bez rozdílu techniky pracování) dokončené po 1. 10. 2018. Maximální délka filmu je 30 minut. Stejná pravidla platí také pro soutěžní kategorii (mezinárodních) studentských snímků. Od roku 2018 je festival oficiálním festivalem výběru krátkých snímků pro americké "Oscary" ( Oscars® Qualifying Film Festival). Mezní termín přihlášení:  26. 1. 2020. Více informací najdete zde. 

 

ISELP - institut současného umění v Bruselu

Institut nabízí rezidenci umělcům ve dvou termínech:duben - červen 2019 + září - prosinec 2019

Rezidence proběhne v prostorách ISELP, kde bude mít rezident k dispozici jak ubytování, tak ateliér, jazykem rezidence může být francouzština nebo angličtina, v rámci rezidence má umělec nárok na finančí příspěvek 1500EUR. Během nebo po rezidenci musí umělec jendou či vícekrát prezentovat svůj projekt publiku. 

Mezní datum zaslání projektu: 19. 1. 2020

Více informací: https://iselp.be/fr/concours/appels-a-residences-2

 

ANIMA Festival 2020

Festival animovaných filmů ANIMA 2020 zahájil přihlašování! Uzávěrka přihlášek je stanovena na 1. října 2019. Samotný festival proběhne 21. 2. - 3. 3. 2020.

Festival přijímá snímky z následujících kategorií:

 • profesionální zahraniční krátkometrážní filmy
 • studentské či absolventské zahraniční snímky
 • zahraniční krátkometrážní filmy pro mladé publikum
 • celovečerní snímky
 • zahraniční celovečerní snímky pro mladé publikum
 • krátkometrážní snímky v kategorii „Nuit Animée“/ "Animated Night"
 • Reklamy a videoklipy

V roce 2019 festivaloví diváci ocenili diváckou cenou krátkometrážní snímek Terezy Kovandové (FAMU) nazvaný "Krvavé pohádky".

Více informací ZDE.

Rencontres Photographiques d’Arlon

Město Arlon (provincie Lucemburk, Belgie) vyhlašuje výzvu otevřenou jak amatérským, tak profesionálním fotografům (bez omezení národnosti nebo země činnosti) již osmého ročníku "Fotografického setkání". Výstava dvaceti nejlepších kandidátů, kteří zašlou koherentní výběr (5 - 20 fotografií) na volné téma, se bude konat od 9. do 31. května 2020. Porota také uděluje ceny ve výši 1500EUR, respektice 500EUR a 300EUR, fotograf, jehož cyklus zaujme publikum nejvíce, získá peněžitou odměnu ve výši 250EUR.

Mezní termín zaslání přihlášky: 31. 8. 2019 (více informací: https://bit.ly/2I8tCsv)

EECKMAN ART PRIZE 2019

Cena určená studentům a mladým umělcům z oblasti kresby, účast není omezená věkem, umělec/student však nesmí být zastupován uměleckou galerií. Výherce bude mít nárok na individální výstavu během prestižího veletrhu Art On Paper (říjen 2019), servis asistenta a uměleckou konzultaci včetně příspěvku na dopravu děl a pojištění během veletrhu. Deadline: 10.května. Více informací.

SUPERDEALS (Brusel, Belgie)

Rezidenční program, kterého se zúčastnil v minulosit např. Petr Švolba, vyhlašuje výběrové řízení na měsíc listopad 2019 (trvání rezidence je jeden měsíc), více informací zde. Deadline: 1. června 2018

Verbeke Foundation

Verbeke Foundation je centrum současného umění a nadace založená manželi Geertem a Carlou Verbeke, kteří v devadesátých letech začali sbírat umění - původně se soustředili striktně na abstraktní malbu, postupně ale rozšířili sbírku o koláže, asambláže a také současné umění v širším slova smyslu. Možnost uměleckých rezidencí se otevřela v roce 2008, od té doby se jí zúčastnilo na dvacet belgických a evropských umělců. Výběrové řízení probíhá celoročně, požadavky najdete (v angličtině) zde. Rezidence se nachází nedaleko Antverp a v prostoru nadace najdete také netradiční ubytování, kulinářskou restauraci i celoroční galerii. 

Deadline: neomezeně

 

 

 

 


Festival dokumentárních filmů MILLENIUM

Další ročník největšího belgického festivalu dokumentárních filmů se bude konat od 22. do 30. března 2019 a vy můžete již nyní přihlásit své filmy do mezinárodní soutěže! Filmy dokončené po 1. lednu 2017 budou přijaty bezplatně, limitním datem je 9. prosince 2018. Délka filmů není omezená, soutěžní kategorie jsou následující: Objectif d’Or (absolutní vítěz), Objectif d’Argent (film, který nejlépe a nejoriginálněji poukazuje na udržitelný rozvoj planety), Objectif de Bronze (cena za nejlepší film týkající se lidských práv), speciální cena poroty, cena televizního kanálu La Trois, divácká cena.....

Více informací a registrační formulář: ZDE

Soutěž Evropské komise pro mladé filmaře

Soutěž je určena filmařům s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, kterým bude v době uzávěrky přihlášek (31. října 2018) 18 až 35 let. Zúčastnit se mohou pouze jednotlivci, skupinové přihlášky nebudou přijímány. 

Přihlaste svůj námět na krátký film prostřednictvím online formuláře.

Budete potřebovat: 

 • písemnou synopsi svého filmu (v angličtině nebo v jednom z úředních jazyků EU, pokud angličtina není vaším mateřským jazykem),
 • krátké prezentační video natočené chytrým telefonem (v angličtině nebo v jednom z úředních jazyků EU, pokud angličtina není vaším mateřským jazykem),
 • odkaz na krátký film, který jste natočili v posledních pěti letech (na tento krátký film se nevztahují žádné specifické jazykové požadavky).

Přihlášky je možné zasílat v jedné z pěti kategorií:

 1. Mobilita
 2. Udržitelnost 
 3. Dovednosti a podnikání
 4. Digitalizace
 5. Práva

Než přihlášku odešlete, přečtěte si podmínky soutěže. Více informací ZDE.

ANIMA Festival 2019

Festival animovaných filmů ANIMA 2018 zahájilo přihlašování na festival. Uzávěrka přihlášek je stanovena na 1. října 2017. Do výběru budou zařazeny pouze animované snímky dokončené po 30. červnu 2017. Samotný festival proběhne 1. - 10. 3. 2019

Festival přijímá snímky z následujících kategorií:

 • profesionální zahraniční krátkometrážní filmy
 • studentské či absolventské zahraniční snímky
 • zahraniční krátkometrážní filmy pro mladé publikum
 • celovečerní snímky
 • zahraniční celovečerní snímky pro mladé publikum
 • krátkometrážní snímky v kategorii „Nuit Animée“/ "Animated Night"
 • Reklamy a videoklipy

V minulých ročnících uvedl festival "Jsme přece lidi" Jana Míky,  krátkometrážní „Happy End“ Jana Sasky, celovečerní film „Malá z rybárny“ Jana Baleje nebo další české studentské snímky.

Více informací ZDE.

Online přihlašovací formulář ZDE: https://folioscope.typeform.com/to/JB3BuG

Feu et Fer / Iijzer en Vuur

Letní stáže pro umělecké kováře a šperkaře jsou tradičně nabízeny v bruselském muzeu industrializace Fonderie (2. - 6. 7. & 27. - 31. 7. 2018) v těchto odvětvích: kovářství, práce s bronzem, šperk, upcyklace kovů. Cena stáže je 400EUR.

Další možností jsou stáže pořádané touto asociací v jiných lokalitách:

10. - 13. 7. v regionu Meuse (Francie) - kovářství. Cena: 380EUR

24. - 28. 8. v městě Herent (okolí Lovaně, Belgie) - kovářství, bronz. Cena: 400EUR

7. - 10. v eko-muzem v Viroin (okolí Namuru, Belgie) - kovářství, šperk. Cena: 320EUR

Více informacíhttp://www.ijzer-en-vuur.be/fr

AiR Antwerpen - Meet Factory

Mezinárodní centrum pro současné umění MeetFactory ve spolupráci s Belgickým velvyslanectvím v Praze – Zastoupením vlámské vlády v České republice otevírají v roce 2018 novou výzvu k předkládání žádostí pro rezidenční pobyt umělce/umělkyně působící na území ČR v AIR Antwerpen v Belgii.


Tento výměnný program nabízí dvojí rezidenci pro vizuální umělce a umělkyně působící v Belgii a České republice. Výzva zahrnuje pobyt pro oba umělce/umělkyně po dobu tří měsíců v AIR Antwerpen (leden – březen 2019) a v MeetFactory v Praze (duben – červen, 2019). Je určen ke zvýšení vzájemného porozumění mezi belgickou a českou uměleckou scénou a za cíl si klade iniciovat úzký kontakt mezi dvěma umělci/umělkyněmi vybranými zvláště s ohledem na potenciál jejich spolupráce.   Pobyt není omezen tematicky ani věkem.

Více informací ZDE.

Současný tanec – Charleroi Danse (do 25. května 2018) – více informací zde.

GlazenHuis (Lommel, Belgie)

Pro koho je rezidence určena?

Pro dva zručné skláře se zajímavými uměleckými postupy, kteří jsou k dispozici k dvoutýdenní práci v prostorách GlazenHuis. Obě dvě rezidence se odehrávají ve dvou fázích – v prvním týdnu pracuje rezident s belgickým umělcem – designérem či sochařem (ne sklářem), během druhého týdne má potom rezident volnou ruku při tvoření nového díla.

Jaké jsou požadavky?

Rezident musí svoji práci konzultovat s designérem/umělcem během prvního týdne pobytu a v návaznosti na tento kreativní dialog utvořit realistický koncept díla. Experimentování a testování možností prostor a vybavení GlazenHuis představuje možnosti, ale i limity práce v této instituci. Cílem rezidence je realizace díla/děl či jejich komponentů pro umělce/designéra.  

Během druhého týdne pobytu tvoří sklář/rezident dílo, které následně putuje do městské sbírky současné sklářské tvorby. Jakékoliv/jakákoliv další dílo/díla náleží samotnému rezidentovi, jež je zodpovědný za jeho/jejich následný převoz.

Co GlazenHuis nabízí?

 • neomezený přístup k vybavení
 • asistent sklář či foukač skla
 • ubytování se snídaní
 • úhrada cestovních nákladů do výše 500EUR
 • honorář (1500EUR)

Kdy se rezidence koná?

 • První termín: 16. 7. – 29. 7. 2018
 • Druhý termín: 30. 7. – 12. 8. 2018

Jak se přihlásit?

Zájemci seznámeni s výše uvedenými podmínkami zašlou přihlášku (ve formátu pdf) na email jasmien.vanhoof@hetglazenhuis.be nejdéle 31. května 2018. Výběr úspěšných uchazečů bude oznámen 10. června 2018.

Součástí přihlášky musí být:

1) krátký životopis (maximálně 2 stránky) spolu s kontaktními informacemi (email, telefonní číslo)

2) maximálně 15 fotek dokládající zkušenosti a umělecké zaměření uchazeče

3) návrh na náplň rezidence, který specifikuje očekávaný přínos rezidence pro vývoj uchazečovy umělecké činnosti a cíl rezidence

4) jasný popis (ideálně doplněný nákresem) zamýšleného uměleckého díla, jež bude uchazeč v případě přijetí do rezidence tvořit a stane se součástí sbírky současné sklářské tvorby města.

 

Více informací včetně technické specifikace vybavení:  www.hetglazenhuis.be

ETC – European Theatre Convention

Patříte-li mezi mladé a ambiciózní divadelní ředitele, určitě využijte příležitosti od ETC – European Theatre Convention vyjet na jaře na rezidenci do divadel po celé Evropě.

Výzva otevřena pouze do 29. ledna 2018.

Více informací zde.

BOGHOSSIAN FOUNDATION – VILLA EMPAIN

Centrum umění a dialogu mezi východem a západem nabízí jarní rezidenční pobyt pro výtvarné umělce. V současnosti je ve Ville Empain na rezidenci český umělec Adam Vačkář.

Otevřená výzva do 31. ledna 2018.

Více informací zde.