Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Festival Jeden svět navštíví Brusel už popáté

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, Českým centrem, Bozar Centre for Fine Arts, Sítí pro lidská práva a demokracii (HRDN), Stálým zastoupením Polské republiky při Evropské unii, Goethe Institutem, Evropským parlamentem a v partnerství s Movies that Matter, festivalem Watch Docs a Festival des Libertés pořádá ve dnech 17. – 26. května 2011 pátý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu

Festival Jeden svět v Bruselu se bude konat pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzeka, bývalého prezidenta České republiky Václava Havla a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Mileny Vicenové.

Diváci z řad široké veřejnosti, političtí činitelé i další pozvaní hosté budou moci zhlédnout během těchto osmi dní na několika místech nejúspěšnější filmy festivalu Jeden svět. Přehlídka filmů bude zahrnovat vítězné filmy, které se soustředí na naléhavá témata z oblasti politiky a lidských práv na celém světě. Filmy upozorňují na případy možného porušování lidských práv například v Číně, v Rusku, v Barmě či v Iránu, ale také se zabývají komplexními problémy globalizace, imigrace či napříkla právy žen. Promítání filmů doprovází debaty s filmovými režiséry či panelové diskuse s odborníky, kteří se specializují na jednotlivá témata promítaných filmů.

Deset z dvaceti promítaných filmů bude posuzovat porota, kterou budou tvořit:

  • Veronica Scognamiglio (Amnesty International),
  • Pierre De Hanscutter (Service Volontaire International),
  • Eric Juzen (Protection International),
  • Catherine Woollard (European Peacebuilding Liaison Office),
  • Amal Iman (Human Rights Without Frontiers).

Vítězný snímek Ceny za nejlepší film obdrží dlouhodobou podporu ze strany organizce Síť pro lidská práva a demokracii v Bruselu (HRDN), která vyhradí zvláštní zdroje na zvýšení povědomí o problémech, na něž oceněný film upozorňuje.

Jeden svět v Bruselu je významná událost, díky níž mohou zhlédnout důležité dokumentární filmy političtí činitelé, kteří mohou ze svých pozic napomáhat uskutečňovat určité změny. Festival ale také přináší příležitost všem milovníkům filmu, studentům i veškeré aktivní občanské společnosti zhlédnout filmy, jež inspirují silnými příběhy lidí, kteří usilují o spravedlivější svět.

 Vstupenky je možné rezervovat na stránkách Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii.(http://www.jedensvet.cz/2011/jeden-svet-v-bruselu)

 

Místo konání:

Stálé zastoupení ČR při EU, BOZAR, Goethe Institut, Evropský parlament

Datum:

Od: 17.5.2011 18:00
Do: 26.5.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce