Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Miloš Forman 80 @ Česká centra ve světě

PŘEHLÍDKA FORMANOVA DÍLA VE SVĚTĚ ZAČÍNÁ. Při příležitosti osmdesátých narozenin Miloše Formana organizuje síť Českých center v zahraničí rozsáhlý program. Proběhne řada retrospektivních přehlídek ve světových metropolích, putovní výstava filmových plakátů a další doprovodné akce. Oslavy začnou v New Yorku vernisáží plakátů ze sbírky filmové galanterie Terryho ponožky 2. února 2012.

NEW YORK OSLAVUJE FORMANA CELÝ MĚSÍC

České centrum New York připravilo k výročí režiséra bohatý program po celý únor, který se zahajuje výstavou  filmových plakátů ze sbírky filmové galanterie Terryho ponožky ve čtvrtek 2. února od 18:30 hodin v galerii Českého centra v České národní budově na 73. ulici. Výstava obsahuje  třicet plakátů k filmům Miloše Formana, které  natočil jak v Československu, tak ve Spojených státech. Stěžejní část tvoří autorské výtvarné plakáty  60. let, které v Československu znamenaly vrcholné období pro tuto tvorbu. Návštěvníci  budou mít možnost zhlédnout např. plakát k filmu Konkurs Jiřího Šlitra nebo kolážové plakáty Vladimíra Bidla ke komedii Hoří, má panenko.

Výstavu doplní rovněž několik výtvarně vysoce hodnocených plakátů polských, a to k filmům Amadeus a Hoří má panenko autorů Jakuba Erola a Jerzyho Flisaka, a unikátní ukázky plakátů z Maďarska a východního Německa. Kolekci ozdobí slavný plakát Petra Síse k filmu Amadeus, který provázel americkou distribuci. Kurátorem výstavy je Pavel Rajčan.

Pavla Niklová, ředitelka Českého centra New York: „Únorový program jsme připravili jako dárek panu Formanovi k narozeninám a moc se těšíme na jeho návštěvu“.

Pravidelný Filmový klub Českého centra New York je v únoru také věnován Miloši Formanovi. Budou promítnuty filmy Amadeus (1984), Lásky jedné plavovlásky (1965), Lid versus Larry Flynt (1996) a Portrét Miloše Formana z projektu Zlatá šedesátá od režiséra Martina Šulíka (2009). Více informací k programu v New Yorku: www.czechcenter.com


SÉRIE AKCÍ K VÝROČÍ FORMANA  VE ŠPANĚLSKU

České centrum Madrid připravilo od 22. února  měsíční přehlídku českých filmů na univerzitě v Granadě, jedním z hlavních témat cyklu bude právě osobnost a tvorba Miloše Formana. Součástí toho bude i doprovodný program včetně výstavy plakátů a konference o tvorbě a kinematografii režiséra.

Z dalších akcí např. výstava čs. uměleckého plakátu "Las mejores películas en los mejores carteles artísticos" v prestižním muzeu dekorativních umění MUVim Valencia od 21. 9.-21. 11., kde v rámci doprovodného programu připravuje České centrum film. cyklus Formana ve spolupráci s Filmoteca Valencia a konferenci s Facultad de Bellas Artes valencijské univerzity Universidad Politécnica de Valencia.

PROGRAMOVÁ ŘADA FORMAN 80+ VE VÍDNI

České centrum Vídeň se připojuje ke gratulantům k 80. narozeninám Miloše Formana a při této příležitosti nabízí retrospektivní pohled na jeho dosavadní tvorbu v rámci programové řady "FORMAN 80+".

Ředitel Českého centra Vídeň Martin Krafl: "Filmy Miloše Formana patří v Rakousku k těm často vyhledávaným. Není divu, vždyť jeho osamocení rebelové bojující za své názory dokáží oslovit snad každého diváka."

V rámci vídeňské retrospektivy Formanovy tvorby uvede České centrum ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků ve Vídni během jara 2012 tři slavné filmy: Černý Petr; Hoří, má panenko a Přelet nad kukaččím hnízdem.  Retrospektivu doplní v polovině března výstava plakátů k filmům Miloše Formana v prostorách Velvyslanectví České republiky ve Vídni. Kurátor Pavel Rajčan z pražské Filmové galanterie Terryho ponožky do ní zařadil nejen plakáty k filmům z jarní retrospektivy, ale také třeba k slavným snímkům Valmont, Amadeus nebo Goyovy přízraky. Výstava potrvá až do května 2012.


Na život a tvorbu Miloše Formana bude zaměřena dubnová přednáška doc. Stanislavy Pořádné z Katedry filmových studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Přiblíží v ní tvorbu významného filmaře, a to jak v kontextu české, tak americké kultury, v níž dosáhl stěžejního postavení oscarového režiséra. Zaměří se na Formanův osobitý režijní přístup i autorský styl a humor jeho filmů.

KARNEVAL FORMAN V  BUDAPEŠTI

České centrum Budapešť připravilo na letošní karnevalové dny retrospektivu vybraných Formanových filmů jak z období nové české vlny (Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko), tak i z nejúspěšnějších titulů z americké produkce (Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy  a Amadeus).


Michal Černý, ředitel Českého centra Budapešť: „Přehlídka spojená s bohatým doprovodným programem se uskuteční v jednom z těch budapešťských kin, do kterých v 70. a 80. letech ti starší z nás často vážili cestu, aby si mohli vychutnat oskarové filmy svého slavného krajana, které se v Československu nepromítaly.“


Amadeus bude v Maďarsku poprvé uveden v režisérské verzi. O karnevalový mumraj se postará hasičská kapela města Pomáz, česko-dánská bluesová kapela Stormin´ a herci  divadelního souboru Táp Színház. Na oslavu zavítá i Formanův scenárista, spisovatel Jan Novák. Akce proběhne za podpory pivovaru Staropramen.

RETROSPEKTIVY DÍLA FORMANA TAKÉ V BULHARSKU, BELGII A NA UKRAJINĚ

České centrum Sofie organizuje v rámci Mezinárodního sofijského filmového festivalu reprezentativní výběr režisérovy tvorby.
V Belgii připravilo tamní České centrum Brusel retrospektivu, která poběží v bruselské Cinematek od 7. do 15. června.  České centrum  Kyjev plánuje v pěti městech Ukrajiny na letošní jaro uvedení snímků Formana vzniklých v době socialistického Československa, tak díla režiséra natočené již na svobodě po emigraci do USA.  

 

Oficiální webové stránky Miloše Formana:

http://www.milosforman.com/

http://www.facebook.com/MilosForman.official