Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Markéta Lazarová

Film Františka Vláčila (1967), který v r. 1994 zvítězil v anketě o nejlepší český film všech dob. Filmová adaptace románu Vladislava Vančury, považovaného za vrchol české literatury, který nelze převést do filmové podoby. Film « Markéta Lazarová » se stal jedinečným úspěchem, je divokou vizuálně nádhernou epickou freskou, realistickou historickou kronikou. Uprostřed bitev se v něm potkáváme se dvěma příběhy bláznivé lásky.

Původní znění, francouzské titulky.

Hrají Josef Kemr, Michal Kožúch, František Velecký, Magda Vašáryová, Vlastimil Harapes.

Vláčil prokazuje velký cit pro vizuální krásu, opírá se o scénář shakespearovské intenzity v atmosféře chaosu, v níž se prolínají nevinnost a lyrika s barbarstvím a smyslností.   

V Čechách 12. století se střetává křesťanství s pohanstvím, vládne anarchie s bídou. Lupiči vedení Mikulášem, synem loupeživého rytíře Kozlíka, napadnou skupinu členů Řádu německých rytířů a bez milosti je zabijí s výjimkou mladého prince Kristiana, jehož dovedou do tábora. Tím začíná násilný střet s Lazarem, sousedícím šlechticem a spojencem Němců, který nechal svoji dceru, krásnou Markétu, zasvětit Bohu. ...