Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

„Konec punku v Helsinkách“ Jaroslava Rudiše vychází ve francouzštině

Kniha „Konec punku v Helsinkách“ proslulého českého spisovatele Jaroslava Rudiše vyšla ve francouzském překladu Caroline Vigentové a Morgan Corvenové v dubnu 2012 u vydavatelství Books éditions.

 

Melancholická i ironická óda na rebely ze střední Evropy "Konec punku v Helsinkách" kombinuje dvě linie příběhu. První z nich se soustředí na čtyřicátníka Oleho, bývalou hvězdu východoněmeckého punku, který tráví svoje dny v baru Helsinky a topí se v nostalgii po byvší slávě. Líčení jeho života se proplétá s deníkovými zápisky Nancy, sedmnáctileté punkerky, které s humorem popisují každodenní realitu pražských 80. let – strach z černobylského spadu, soužití s Rusy i pocit svobody, který našla v punkrocku navzdory režimní cenzuře.

Konec punku v Helsinkách načrtává portrét současného světa prožraného kapitalismem, kde se revolta stala byznysem a který se sám stal radostnou lží s vágně ekologickými akcenty. Výsledkem takového portrétu je svět, který nenabízí jiné možnosti než cestu naprostého anarchismu nebo terorismu.

Jaroslav Rudiš je jedním z českých spisovatelů, jež bylo nejvíce vidět na české umělecké scéně po roce 2000. Pracoval jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, reklamní agent českého piva v Německu a novinář deníku Právo. Jeho první román, Nebe pod Berlínem, dostalo cenu Jiřího Ortena a bylo přeloženo do pěti jazyků. Další z jeho knih, Grandhotel, byla přenesena na filmové plátno.Rovněž je autorem řady filmových scénářů a divadelních her. Alois Nebel, filmová adaptace jeho grafického románu, měla francouzskou premiéru v březnu 2012.

Pro více informací: http://www.books.fr/