Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Jan Škrob bude letošním českým hostem Transpoesie

Již 8. ročník mezinárodního festivalu poezie se uskuteční letos na podzim v Bruselu.  Festival založený v roce 2011 sítí evropských národních kulturních institutů (EUNIC in Brussels) tradičně odstartuje 26. září na Den evropských jazyků.

A co to vlastně je, Transpoesie?  Jedná se o festival oslavující základní prostředek k lidské komunikaci – jazyk. Bruselskému obecenstvu každoročně přibližuje různorodost a nekonečné možnosti naší řeči pomocí básní, jeho záměrem je zapojit co nejširší veřejné publikum. Jak dosáhnout takového cíle? Jednoduše, během celého podzimního programu s vámi budou sdílet prostředky veřejné dopravy STIB/MIVB básníci z celé Evropy (je jich vice než dvacet!). Našli jste v autobuse, metru či tramvaji svého oblíbence? Přijďte je potkat na jeden z literárních večerů a poslechnete si takové jazyky, jako jsou baskičtina nebo farština!

Zástupcem České republiky v letošním ročníku je Jan Škrob. Český básník je autorem již dvou básnických sbírek Pod dlažbou a Reál. Jeho první kniha byla nominována v roce 2017 na literární cenu Magnesia Litera v kategorii „Objev roku“, o rok později vyhrál česko-německou literární cenu Dresdner Lyrikpreis. V poezii Jana Škroba můžeme vidět kolísavost mezi fikcí a reálnem nebo propojení osobního života s politickým děním.

Více o festivalu: www.transpoesie.eu

PROGRAM 2019: http://brussels.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/transpoesie-2019/

(c) foto Marie Schormová