Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Dokument "Katka"

Helena Třeštíková přijede osobně uvést svůj unikátní časosběrný dokument, mapující čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká- chtěla se lišit.

Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci?

Helena Třeštíková je celosvětově známá režisérka specifická svými časosběrnými dokumenty, kterým se začala ve světě věnovat jako jedna z prvních. Časosběrná metoda se jí stala vlastní, objekty svých dokumentů obvykle sleduje několik let. Před čtrnácti lety objevila režisérka Třeštíková KATKU a natočila s ní časosběrný celovečerní dokument z cyklu ŽENY NA PŘELOMU TISÍCILETÍ: V PASTI- KATKA (2001). Režisérka se rozhodla osudy Katky sledovat nadále- tedy až do r. 2009 a z tohoto materiálu vznikl celovečerní dokument Katka (2009).

Helena Třeštíková dostala za své dokumenty několik ocenění a řadí se mezi absolutní špičku dokumentárních tvůrců. V roce 2007 převzala ve Španělsku cenu za nejlepší evropský dokument roku- stal se jím snímek MARCELA.