Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Dílo Miroslava Tichého na BIP2012 v Lutychu

Od 11. března do 6. května prozkoumává BIP2012, osmý ročník Mezinárodního bienále fotografie a vizuálních umění, v sedmi expozicích, z nichž dvě jsou ve veřejném prostoru, všechny fazety tématu „Obrazy lásky, láska k obrazu“.

Objevte v MAD Museu výstavu RUMEURS/ RUMOURS, založenou na ojedinělém pohledu na svět čtyř umělců žijících mimo společnost: Miroslava Tichého, Mortona Bartletta, Lee Godie a Loulou.

Dílo nedávno zemřelého Miroslava Tichého se momentálně těší novému zájmu díky své výjimečné povaze fotografie posedlé obrazem ženy. Miroslav Tichý vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a ve 40. letech začal kariéru malíře ovlivněného Picassem, Matissem, Cézannem a expresionismem. Komunistický převrat v roce 1948 a vojenská služba jej však poznamenaly natolik, že se vrátil do rodného Kyjova. Pomalu se uzavřel sám v sobě, vytvářeje z okrajovosti způsob života.
Začal se zajímat o fotografii a dokonce i vytvářet své vlastní fotoaparáty a fotografický materiál – využíval k tomu odpadní materiál, ať už šlo o sklo, karton či kov z konzerv. Za pomoci těchto prostředků začal fotografovat ženy – v parku, jdoucí po ulici, na koupališti, ženy zepředu, zezadu, kouřící či skupiny žen. Ve své tvorbě si přikázal přísnou disciplínu; zabýval se banálními okamžiky všedního života, které fotografoval zcela mechanicky a instinktivně. Ačkoli byly jeho fotografie vyvolávány v černé komoře zhotovené stejně podomácku jako jeho fotografické přístroje, jejich kompozice byla předmětem pečlivého zkoumání a oprav, často prováděných kresbou obyčejnou tužkou či perem. Sám vytvářel také adjustaci svých fotografií, opět za pomoci obyčejných materiálů, které ozdobil kudrlinkami, provázky či šrafováním. Nakonec ale stejně nechával svoje práce opuštěné na kraji stolu ve svém ateliéru; působení času na jeho práci bylo další fazetou jeho tvůrčí metody.
Dílo Miroslva Tichého bylo předmětem celé řady monografických výstav po celé Evropě. Bylo představeno v rámci prestižních francouzských, německých, českých či amerických veřejných institucí a stalo se předmětem rozsáhlého bádání.


 

Datum a místo konání:
11. březen – 6. květen 2012
MADmusée
Parc d'Avroy, s/n
B - 4000 Liège

 

Více informací:
http://www.bip-liege.org/fr/madmusee/
http://www.bip-liege.org/fr/accueil/
http://tichyfotograf.cz/

 

 

 

 

 

© http://www.bip-liege.org/fr/madmusee/