Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Dvě stě let od narození Boženy Němcové

„Já kdybych měla volit - tedy bych si přála narodit se znovu, as za dvě stě let - anebo ještě později - neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší.“

Od narození jedné z nejznámějších českých spisovatelek Boženy Němcové uplynulo již dvě stě let a můžeme si jen domýšlet, zda by se jí život v moderním světě líbil či nikoli. Jedna věc, kterou však můžeme vyvodit s určitou jistotou, je to, že by byla nejspíš překvapená, jak moc její jméno a díla stále rezonují s českými (a také zahraničními) čtenáři.

Její knihy jsou nedílnou součástí výuky české literatury na základních a středních školách a její vrcholné dílo Babička je na seznamu povinné četby dětí v České republice. Nejspíš by ji šokovalo, že Babička je přeložená do nejrůznějších jazyků včetně angličtiny, němčiny, francouzštiny, ale i čínštiny či dokonce esperanta.

Existuje nespočet filmových a divadelních zpracování, muzikálů a parodií inspirovaných touto knihou. Portrét Němcové zdobí pětistovkovou bankovku, po celé republice nalezneme ulice s jejím jménem i sochy a pomníky na její památku.

Božena Němcová se po dvou set letech od svého narození možná znovu nenarodila, ale rozhodně je stále silně přítomná v našich životech i v roce 2020 a nejspíš nadále bude i za dalších dvě stě let.

Zde si můžete poslechnout krátký pořad o Babičce Boženy Němcové na Radiu Prague International.

Foto: Národní muzeum